Saç Dökülmesinde Tedavi Yöntemleri

Saç Dökülmesinde Tedavi Yöntemleri

Saç dökülmesinde tedavi yöntemleri konusunda da söyleyeceklerimiz var. Saç dökülmesi kadın, erkek her yaştan insana rahatsızlık veren bir durumdur. Bu durum erkeklerde tamamen kellik, kadınlarda seyrek saç ve kısmi kelliğe kadar ilerlemektedir. Zamanında tedavi edilmeli ve ilerlemesi engellenmelidir. Saç dökülmesinin tedavisi için farklı alanlarda pek çok değişik uygulama yapılmaktadır. Kişiye özel olarak belirlenen bu uygulamalar özellikle saç dökülmesinin nedenleri iyice analiz edildikten sonra belirlenmektedir.

Saç dökülmesinde tedavi yöntemleri 

Saç dökülmesinde tedavi yöntemleriYöntem olarak ilaçlarla tedavi, doğal yöntemler ile tedavi, cerrahi yöntemler ile tedavi ve cerrahi olmayan yöntemler ile tedavi uygulamaları yapılmaktadır. Kişinin sağlık durumu ve saç dökülmesinin nedenine bağlı olarak kullanılacak yönteme karar verilir. Bu yöntemler ile nedenlerin yok edilmesi amaçlanmaktadır. Bu sayede saç dökülmesini tetikleyen başka nedenlerin ortaya çıkmasının engellenmesi sağlanır.

İlaçlar ile Saç Dökülmesinin Tedavisi

Saç dökülmesini ilaçla tedavi yönteminde ilk olarak saç dökülme nedeninin doğru olarak analiz edilmesi gerekir. Saç dökülmesi vitamin eksikliği ya da fazlalılığından kaynaklanıyorsa vitamin dengeleyen ilaçların kullanılması uygun görülmaktedir. Eğer dökülme başka bir hastalıktan dolayı kaynaklanıyorsa o hastalığın tedavisi için uygun ilaçların kullanılması gerekir.

Kronik olarak devam eden ve kişilerin hayatlarını olumsuz yönde etkileyen pek çok hastalık saç dökülmesinin de nedenleri arasında yer almaktadır. Bu hastalıkların tedavisinde kullanılan bazı ilaçların da aynı şekilde saç dökülmesine etki ettiği bilinmektedir. Bu tür bir durumda mutlaka doktora danışılmalıdır. İlaçların değiştirilmesi ya da saç dökülmesi yaratmayacak ama tedaviye devam edecek şekilde dozunun ayarlanması gerekmaktedir.

Doğal Tedavi Yöntemleri ile Saç Dökülmesinin Tedavisi

Pek çok hastalık ya da rahatsızlık durumunda uygulanan doğal tedavi yöntemleri, saç dökülmesinde de uygulmaktadır. Saçların daha sağlıklı ve kuvvetli çıkmasını sağlayan çinko, yeşil çay, balkabağı çekirdeği yağı ve B6 vitamini takviyesidir. Bozulan vücut ve hormon dengesi sağlanmaktadır. Bunun sonucu olarak saç dökülmesi yaşayan kişilerin eski sağlıklı saçlarına kavuşmaları mümkün olmaktadır.

Bu doğal yöntemlerden çinko ve B6 vitamini, doğrudan ya da besinler ile dolaylı yoldan vücuda alınırken, balkabağı çekirdeği yağı ve yeşil çayın şampuan ya da besleyici yağ olarak saçlara uygulanması gerekir. Düzenli bir şekilde uygulanan bu özel yağ ya da şampuanların saç dökülmesine etki etmesi için en az 3 4 kere kullanılması gerekir.

Cerrahi Tedavi Yöntemleri ile Saç Dökülmesinin Tedavisi

Cerrahi yöntem yani ameliyatlar ile saç dökülmesinin tedavi edilmesinde 4 değişik yol izlenmektedir. Bunlardan birincisi olan kafa derisi esnetme operasyonu, tek başına kullanılan bir yöntem olmaktan çok saç ekimi işlemi öncesinde yapılan bir ön işlemdir. Bu işlemde seyrek olan tepe bölgesinden bir parça çıkarılarak saçsız bölgenin daha dar bir alan olması sağlanır. Cerrahi yöntemlerden ikincisi olan kafa derisi esnetme yöntemi, kafa derisi gerdirme yönteminin karşılığı olarak uygulanır. Bu yöntemde kafadaki saçlı bölgelerin genişletilmesi için esnetme yöntemi uygulanır.

Saç dökülmesinin cerrahi olarak tedavi edilme yöntemlerinden birisi de flep yöntemidir. Saç dökülme ihtimalinin az olduğu bölgeden bir parça çıkarılıp saçsız bölgeye transfer edilmesi şeklinde gerçekleşmektedir. Uygulama sonrasında hastanın baş bölgesinde dikiş izleri kalmaktadır. Bu nedenle doğal görünmeyen bu yöntem çok fazla tercih edilmemektedir. Bir diğer cerrahi yöntem olan makrogrefting yönteminde de benzer bir uygulama yapılmaktadır. Saçın arka kısmındaki dökülme yaşamayan bölgesinden alınan saçlı derinin minik parçalar şeklinde saçsız bölgeye nakledilmesi şekilden uygulanan yöntem de günümüzde çok tercih edilmemektedir.

Cerrahi Olmayan Saç Ekleme Yöntemleri

Bu yöntemler saçların dökülmesi sonucu ortaya çıkarlar. Seyrek saç ve yer yer kellik durumlarında bu teknikler kullanılmaktadır. Kullanılan teknikler kişilerin görüntü olarak sağlıklı saçlara kavuşmasını sağlar. Cerrahi olan saç ekimi yöntemlerinin yanı sıra cerrahi olmayan yöntemler de vardır. Peruk, postiş, tepe saçı, saç eklentisi, saç dokuması gibi yapay saçlar kullanılmaktadır. Bunların yanında saç kesiş stili ya da yapay saç telleri de aynı şekilde etki etmektedir.