FUE Yöntemi ile Saç Ekim İşlemi Antalya

FUE Yöntemi ile Saç Ekim İşlemi

FUE yöntemi ile saç ekim i̇şlemi ve süreci hakkında bilgi verelim. Dünya’da ve Türkiye’de en yaygın olarak kullanılan saç ekim tekniği olan FUE, saç köklerini alırken ve alınan saç köklerini ekerken hiçbir iz bırakmadan en doğal sonuçları almayı sağlayan saç ekim tekniğidir. FUE yöntemi ile yapılan saç ekiminde verici bölgeden saç kökleri tek tek alınarak yani canlı saç köklerinin saçsız olan bölgeye nakledilmesi ile gerçekleşmektedir.

FUE yöntemi ile saç ekim i̇şlemi ve süreci hakkındaFUT yönteminden farkı saç köklerinin alınış şeklidir. Greftler, donör bölgeden doğrudan deride herhangi bir kesi işlemi yapmadan micro motorlar ile tek tek alınmaktadır. Donör alanda neşter kullanılmaz ve işlem yapılan yerdeki deriye dikiş atılmaz bu sayede bu bölgelerde bir iz kalmamaktadır. Hastaya hiçbir iltihap gibi durumlar oluşturmadan, günlük yaşamını etkilemeden saç sorunu halledilerek ve yeniden saçlara kavuşturulması sağlanır. FUE yöntemi ve FUT yönteminde greftleri çıkarma şekli farklıdır. Alınan köklerin ekim yapılacağı alana yerleştirilmesi ise tamamen aynıdır. FUE tekniği ile bir seansta 4000- 5000 adet greft ekimi yapılabilmektedir.

Neden FUE yöntemi tercih edilmektedir?

  • Saç ekim operasyonu sırasında herhangi bir kesi ve dikiş uygulaması yapılmadığı için, operasyon sonrasında ekilen bölgede ve saç köklerinin alındığı bölgede hiçbir iz kalmaz.
  • Kökler tek tek alındığından dolayı, bir seansta çok daha fazla greft transferine olanak sağlamaktadır.
  • Saç ekimi operasyonundan sonraki süreçte ekilen saçların çıkmasının ardından kişi dilerse saçlarını kısa kestirebilirler.
  • Yanıklardan ve farklı kazalardan meydana gelmiş saç kayıplarında da oldukça başarılı uygulanmaktadır.
  • FUE yöntemi kaş, bıyık ve sakal ekimlerinde de tercih edilen bir tekniktir.
  • Operasyon sonrasında hafif kızarıklıklar dışında bir etki olmaz. Bu kızarıkların iyileşme süresi oldukça kısadır, bir iz kalmaz.
  • Operasyon tamamlandıktan sonra kişi normal hayatına ara vermeden devam edebilmektedir.

FUE yöntemi nedir aşamaları nelerdir?

İşlem süresi FUE yöntemi için de kişiden kişiye farklılık göstermektedir. İlk olarak kafa bölgesindeki saçların traş edilmesi ile başlanmaktadır. Tıraş işlemi yapıldıktan sonra lokal anestezi uygulanarak kişinin bütün saç bölgesi uyuşturulmaktadır. Greftle, donör bölgeden yani verici alandan micro motor ile tek tek alınır. Saç köklerinin alım aşamasında mikro motorların ucunda 0.8 mm punch iğneler kullanılmaktadır. Saç köklerinin yönü ve saç köklerinin ekilmesi gereken derinliği hesaplandıktan sonra greflerin ekileceğini alanda kanallar açılmaktadır. Kanal açma işlemi saç ekiminin en önemli adımı olmaktadır. Alınan greftler (saç kökleri )açılmış olan bu kanallara yerleştirilmektedir.

Kanal Açma Uygulamasının Önemi

Saç köklerinin büyümesi ve saçların eskisi gibi doğal bir görüntüye kavuşması için yapılacaklar vardır. Bunun için saç köklerinin yerleştirileceği kanallar ekilecek olan greftlerin çapında olması gerekmektedir. Bu sebeple oldukça önemli bir işlemdir. FUE yöntemi ile bir çok tedavi uygulanmaktadır.

Operasyon sonrasındaki süreç nasıldır?

FUE yöntemi ile saç ekimi operasyonu tamamlandıktan sonraki 3 ay içinde dökülkmektedir. Ekilen saçların birçoğu kanallarda meydana gelen kabuklanmalar ile birlikte dökülebilmektedir. Bu geçici bir dökülme süresidir. Dökülen saçlar yaklaşık 6 ay içerisinde tekrar çıkmasını tamamlar. Kesin sonuç ise maksimum bir yıl sonra elde edilmektedir.