Kadınlarda saç dökülmesinin sebepleri nelerdir

Kadınlarda saç dökülmesinin sebepleri nelerdir?

Kadınlarda saç dökülmesinin sebepleri nelerdir? konusunda bir kaç detay verelim. Her üç kadından birinde görülen sağlık sorunları olarak saç dökülmesi de karşımıza çıkıyor.  Ancak bunun belli başlı nedenleri var. Kimine göre sağlıksız saçlar, kimine göre de ırsi, yani genetik durumlar. Biraz sonra bu nedenlere hep birlikte göz atacağız ancak genel bilgiler ile bir alt yapı oluşturalım istiyorum. Kadınlarda saç dökülmelerinin en önemli nedenlerinden bir tanesi sağlıksız ve güçsüz saç kökleridir. Bakım yapılmadığı takdirde her geçen gün bu kökler biraz daha zayıflıyor ve dökülmeler baş gösteriyor. Şimdi dilerseniz daha önce duymadığınız ve çok da fazla bilinmeyen saç dökülme nedenlerine de başlıklar halinde hep birlikte göz atalım.

Kadınlarda saç dökülmesinin sebepleri nelerdir?

Kadınlarda saç dökülmesinin sebepleri nelerdirHormon dengesizlikleri

Özellikle doğum kontrol hapları ve benzer özellikler taşıyan ilaçların direkt olarak hormonal bozukluklara yol açmaktadır. Saç dökülmelerine neden olduğu da yapılan araştırmalar arasında yer almaktadır. Bu konu çok az bilinen bir konu olduğunu da belirtmiş olalım.

Doğum sonrası dönem

Hamilelik döneminde birçok konuda eksik kalan hanımlar için özellikle bu dönem ve sonrasında saç dökülmelerinin çok fazla meydana geldiği görülüyor. Saç derisi ve cildin dinlenme fazına geçmesi ile birlikte saç köklerinde de inanılmaz bir zayıflama meydana geliyor ve bu da ilerleyen dönemlerde saç dökülmelerine neden olmaktadır.

Yüksek ateş ve ağır hastalıklar

Yüksek ateş ve sık yaşanan ateşli hastalıklar ile birlikte de saç dökülmelerinin meydana geldiği görülmektedir. Hanımların bünyesi erkeklere göre çok daha zayıftır. Bu da saç derisi ile saç köklerinin daha zayıf olduğu anlamına gelmektedir. Düzenli bakım ile birlikte aslında bu sorunu ortadan kaldırmak mümkündür. Ancak hastalık ve enfeksiyon durumlarında yapacak çok fazla bir şey yoktur.

Kadınlarda saç dökülmesinin sebepleri

Kadınlarda saç dökülmelerinin tek nedeni elbette bunlar değildir. Ancak klişe nedenlerden bahsetmek istemiyoruz. Bunun yerine daha az bilinen ve geri planda kalan nedenleri sizinle paylaşmak istiyoruz. Sizlere verebileceğimiz en büyük tavsiyelerden biri düzenli bakım ve ılık su masajı olacaktır. Gün içerisinde yapacağınız bakım ve masaj ile daha canlı ve daha bakımlı saçlara sahip olabilirsiniz.

Uygulanan tüm bakım ve tedavilere rağmen saç dökülmesi probleminin önüne geçemiyorsanız kesin ve kalıcı bir yöntem olan saç ekimi ile doğal ve sağlıklı sağlara sahip olabilirsiniz.