Saç Dökülmesi Nedir

Saç Dökülmesi Nedir?

Normal saç dökülmesi nedi̇r, hami̇leli̇kte saç kayiplari neden olur? Her insanın günde mutlaka belli bir sayıda saçları dökülür. Böyle saç dökülmeleri oldukça normal bir durumdur. Saçlarda canlılar gibi doğar, büyür ve zamanla dökülür. Günde ortalama elli ile yüzü aşan saç dökülmelerinde mutlaka bir uzmana görülmekte fayda vardır. Çeşitli iklim şartlarına göre de saç kayıpları yaşamak son derece normal olarak bilinmektedir.

Hamilelikte saç dökülmesi neden yaşanır?

Saç Dökülmesi Nedir?Hamilelikte saç dökülmesi yaşanmasının en büyük nedeni hamilelik hormonlarının vücutta yarattığı büyük değişikliklerdir. Hamilelik sırasında anne adayının vücutta demir eksikliği, vitamin eksikliği ve kansızlık görülmesi oldukça normal karşılanır. Çünkü anne karnındaki bebek besin ihtiyaçlarını anneden karşılayacağı için annede birtakım eksiklikler ortaya çıkması normal olmaktadır.

Bu tarz eksikler sonucunda bazı anne adaylarında aşırı derece saç dökülmesi sorunu yaşanır. Bu durum ancak ek vitamin ilaçları ile düzeltmek mümkündür. Hamilelik sonunda hormonlar normale döndüğü için yoğun yaşanan dökülmeler birkaç ay içinde normale dönmektedir. Hamilelikte çeşitli uygulamalarla saç dökülmesini önlemek mümkündür. Saça sürülen zeytinyağı ve Hindistancevizi yağı saçı daha sağlıklı ve güçlü yapacaktır. 

Hamilelik boyunca anne adayının doğru şekilde beslenmesi, bol miktarda yeşil yapraklı sebze ve meyve tüketmesi gerekmektedir. Hamilelik boyunca hormonlardan dolayı saç köklerinde zayıflamalar olacağından, hamile bayanların saçlarını çok fazla taramaması ve saç boyası gibi maddeler kesinlikle kullanmaması gerekmektedir.

Anne adaylarının hamilelik boyunca ve hamilelikten sonra yaşanan dökülme oldukça sık bir durumdur. Böyle saç dökülmelerinde anne adaylarının kesinlikle endişelenmemeleri oldukça sakin davranmaları gerekmektedir. Hamilelik döneminde oldukça doğal olan saç dökülmesi bazı anne adaylarının ciddi problemidir. Eğer yine de saçlarda dökülme hakkında aklına takılan bir problemi varsa mutlaka doktoru ile paylaşmalıdır.